Kateri so dejavniki tveganja za slabo celjenje ran? Pri rani lahko pride do veliko zapletov, ki se pojavljajo v toliko različnih oblikah, kolikor je vzrokov! Nekaj pa je gotovo: bolj kot je prizadeta koža zdrava, hitreje bo prišlo do celjenja.
Več dejavnikov lahko rano povzroči, ogrozi njeno celjenje ali celo povzroči, da akutna rana postane kronična, z vsemi tveganji zapletov.
Spodaj so navedeni običajni dejavniki tveganja:
Dejavniki tveganja, ki so povezani z boleznijo
- Venska insuficienca: Preprečuje, da bi kri dosegla zgornji del telesa (pomika se proti srcu). Povzroča zastajanje krvi v venah.
- Sladkorna bolezen: Povzroči visoko raven krvnega sladkorja, kar posledično privede do poškodb krvnih žil in živcev, zlasti na stopalih.
- Arterijska insuficienca: Zaradi slabe arterijske prekrvavitve rana ne dobiva dovolj hranil, ki so potrebna za njeno lokalno celjenje.
- Podhranjenost: odgovorna za osnovno pomanjkanje hranil, ki jih rana potrebuje za obnovo in celjenje.
Dejavniki tveganja so povezani z načinom življenja
- Kajenje: Lahko poškoduje arterije in zmanjša dovod kisika v rano.
- Nošenje neudobne obutve: Lahko ovira pretok krvi, pritiska na obstoječo rano ali povzroči trenje, ki poškoduje kožo.
- Neustrezna osnovna higiena: Vključuje vsakdanje umivanje, dobro sušenje kože med prsti po umivanju in striženje nohtov na nogah itd.
- Sedeči način življenja: Povečuje tveganje za bolezni srca in ožilja ter sladkorno bolezen. Zato je za zagotovitev presnovnega ravnovesja priporočljiva minimalna stopnja telesne dejavnosti.
Dejavniki tveganja, povezani s profilom bolnika
- Starost: Koža se s staranjem tanjša, kar še povečuje šibkost tkiva. Starejši ljudje so tudi bolj nagnjeni k suhi koži. Zaradi pomanjkanja elastičnosti je koža manj odporna celo na manjše udarce in zaradi tega se lahko upočasni proces celjenja.
- Duševno zdravje: Stres in depresija sta pogosta pri bolnikih s kroničnimi ranami, za katere je včasih potrebno dolgotrajno celjenje. Obvladovanje teh dejavnikov, ne glede na to, ali gre za bolečine, čas celjenja, težavno zdravljenje ali splošno tesnobo, je ključnega pomena za nadaljnje celjenje ran.