Opekline so pogosta poškodba. Ta vrsta nesreče je najpogostejša v gospodinjstvu, običajno se zgodi v kuhinji ali na vrtu.
V skoraj polovici primerov so opekline posledica stika z vročo tekočino, ognjem ali vročim predmetom. Veliko manj pogosto so vzrok eksplozije, kemične opekline in izpostavljenost svetlobi ali sevanju.
Deli telesa, ki so običajno najbolj prizadeti, so roke, glava in noge. Opekline lahko privedejo do funkcionalnih, estetskih in psiholoških posledic ter celo okužbe, če pride do večje izgube kože. Opekline prizadenejo roke v enem od dveh primerov.
Kaj je opeklina?
Opeklina je kožna lezija, ki včasih prizadene tudi podkožno tkivo. Obstajajo štiri vrste opeklin:
- Topotne opekline nastanejo po stiku z vročimi predmeti (žerjavica, vroče železo, pečica itd.), s tekočino (vrela voda/olje/goreči ogljikovodik) ali ob eksploziji. Koža je delno ali popolnoma uničena. Tovrstne opekline lahko povzroči tudi mraz.
- Kemične opekline, ki jih povzročajo jedke snovi (na primer kisline ali baze).
- Električne opekline, ki so posledica neposrednega stika z električnim tokom.
- Opekline zaradi sevanja, kar pomeni sončno ultravijolično sevanje in rentgensko ali jedrsko sevanje.
Kako se oceni resnost opeklin?
Resnost opekline kože je odvisna od treh glavnih meril: globine, obsega prizadetega območja na telesu in od lokacije.
Na kakšen način se oceni globina opekline?
Za opis videza kože in njene lezije globino opeklin razvrščamo v več stopenj.
- Opekline prve stopnje: močna rdečina na koži, ki povzroča manjšo bolečino, prizadeta je le površinska plast kože. Drugje je koža nedotaknjena. Tipičen primer so sončne opekline.
- Površinske opekline druge stopnje: pojav mehurčkov, ki vsebujejo bistro tekočino, je znak, da je epidermis skoraj popolnoma uničen. Prizadeto območje je pordelo in boleče.
- Globoke opekline druge stopnje: takoj se pojavijo mehurčki. Bolečina je manjša, saj so prizadeti živčni končiči. Rana je belo-rožnata.
- Opekline tretje stopnje: rjave, bele ali črne barve, rana je neboleča. Epidermis in dermis sta popolnoma uničena.
Na kakšen način se oceni obseg opekline?
Oceni se v odstotku prizadetosti površine telesa. Izračuna se lahko tudi s pomočjo dlani, ki predstavlja 1 odstotek površine telesa.
Lokacija
Posebej resno je treba jemati opekline na nekaterih delih telesa, predvsem na obrazu, rokah, nogah in presredku. Upoštevati je treba tudi druge dejavnike, kot so starost osebe (otroci, mlajši od 5 let ali odrasli, starejši od 60 let) in ali ima oseba kakšno kronično bolezen (na primer srčno popuščanje, dihalna odpoved ali sladkorna bolezen).
Kako zdraviti opekline?
Opeklina je poškodba kože, zato mora biti prvotno lokalno zdravljenje usmerjeno v obnovo kožnega tkiva in v poskus zmanjšanja možnih posledic.
Opekline prve stopnje se sicer lahko spontano zacelijo (po blagem luščenju), opekline druge in tretje stopnje pa bodo zahtevale posebno zdravljenje.
Kaj storiti najprej?
Preden kar koli storite, morate v primeru toplotne ali kemične opekline prizadeto mesto za 5 do 10 minut držati pod tekočo vodo (ki je sobne temperature). S tem preprečimo prehajanje toplote v globlje plasti, odstranimo ostanke kemičnega produkta (v primeru kemične opekline), zmanjšamo oteklino in lajšamo bolečino.
Če prizadeto območje pokrivajo oblačila, jih ne odstranjujte. To pomeni tveganje za odstopanje kože, če se nanjo prilepijo oblačila. Upoštevati je treba, da lahko huda opeklina povzroči hipotermijo (drgetanje), saj kožna pregrada nima več svoje zaščitne vloge.
Ustvarjanje okolja za zdravljenje
Opekline druge stopnje zahtevajo nelepljivo oblogo za pospešitev celjenja. Takšna zaščita obenem preprečuje tveganje za okužbo. Ohranjanje vlažnosti rane lahko zagotovi optimalno celjenje in olajša menjavo obloge, kar je potrebno izvajati vsaka 2 do 3 dni.
Delna ali popolna presaditev kože je indicirana pri opeklinah tretje stopnje. Zato je treba globoke opekline druge in tretje stopnje zdraviti v specialističnem centru.
- Čas celjenja je odvisen od stopnje opekline.
- Čas celjenja je odvisen od stopnje opekline.
- Prva stopnja: 3 do 4 dni
- Površinska opeklina druge stopnje: 10 do 15 dni
- Globoke opekline druge stopnje: 15 do 20 dni
- Opekline tretje stopnje: dolgotrajno celjenje, pogosto zahteva presaditev oz. transplantacijo kože.
Kako pa ravnati v nadaljevanju?
Celjenje je treba skrbno spremljati, saj s tem zagotovimo, da se opeklina ne okuži in da celjenje napreduje.